Botulotoxín

 

 

Botulotoxín je nervový jed (neurotoxín), ktorý spôsobuje chemickú denerváciu svalu v mieste vpichu, takže sval sa nemôže stiahnuť. Pre tieto účinky sa botulotoxín využíva pri liečbe rôznych neurologických a očných ochorení, a v estetickej dermatológii na korekciu dynamických, t. j. mimických vrások najmä v okolí očí, medzi obočím a na čele.Môže sa použiť aj pri vráskach nad hornou perou, na vyhladenie krku a dekoltu.

Ako sa vykonáva ošetrenie ?

Botulotoxín sa aplikuje tenkou ihlou vo veľmi nízkych dávkach do svalov. Účinkom botulotoxínu dôjde k dočasnému prerušeniu nervovo-svalového prenosu vzruchu a tým k požadovanému uvoľneniu svalu. Výsledkom je napnutie pleti a vyhladenie vrások.

Zákrok sa robí ambulantne, je takmer bezbolestný a časovo nenáročný. Celý zákrok aj s potrebnými informáciami trvá asi do 30 minút Jedinými obmedzeniami po zákroku sú nezohýbať sa, necvičiť, nesaunovať sa, a neplávať.

Môžu nastať nežiaduce účinky ?

Po aplikácii botulotoxínu v niektorých prípadoch môžete pociťovať pálenie a bolesť hlavy. Je to však dočasné a veľmi zriedkavé, po niekoľkých hodinách tieto komplikácie zvyčajne ustúpia. Botulotoxín sa využíva v estetickej medicíne od roku 1988, pričom výskyt nežiaducich prejavov nie je vyšší ako pri podávaní iných liečiv, t.j. asi 0,5 – 5%.

Ako dlho pretrváva účinok ?

Účinok nastupuje o dva až päť dní po aplikácii botulotoxínu, pričom plný rozsah účinku sa prejaví do 14 dní. Efekt pretrváva zvyčajne tri až šesť mesiacov po prvom podaní. Po opakovaných aplikáciách sa účinok predlžuje.

 

Odstránenie nadmerného potenia pomocou botulotoxínu

 

Ak trpíte nadmerným potením bez preukázania organickej alebo psychickej príčiny, je tu veľká pravdepodobnosť, že ide o hyperhidrózu (nadmernú tvorbu potu). Najčastejšie vzniká následkom emócií, ako sú: stres, nervozita, strach, napätie, radosť.
Efektívnym a dostupným riešením tohto problému je aplikácia botulotoxínu A.
Botulotoxín A je neurotoxín, ktorý je známy predovšetkým ako bojovník proti vráskam. Okrem toho však dokáže zablokovať a ochromiť aj potné žľazy. Vpichovať sa môže do podpazušia, dlaní, čela a chodidiel. V podstate preruší spojenie medzi svalmi a nervami.
Jedno ošetrenie zmierni potenie a zápach na sedem až dvanásť mesiacov. Je to veľmi individuálne. Najdlhšie vydrží pod pazuchami, najkratšie na dlaniach.
Výhodou botulotoxínu je tiež zamedzenie takzvanému kompenzačnému poteniu, ktoré sa takmer vždy po nejakom čase objaví na inom mieste a v plnej sile.
Zákrok je ambulantný a rýchly, miestami však nepríjemný, hlavne na dlaniach, kde sa nachádza najviac nervových zakončení.
Efekt terapie sa začína od 3 dní po aplikácii. Dĺžka trvania efektu je individuálna – od 6 mesiacov do 1 roka, v priemere 7-10 mesiacov.
Terapia botulotoxínom nerieši iné zdravotné problémy, ktorých druhotným príznakom je nadmerné potenie (endokrinné ochorenia, napr. štítna žľaza a pod.)

 

Cenník zákrokov

Jedna lokalita /čelo glabela alebo okolie očí/ 120,00 EUR
Dve lokality 220,00 EUR
Odstránenie nadmerného potenia botulotoxínom
300,00 – 500,00EUR