Odstránenie nežiadúceho ochlpenia, epilácia IPL

 

 

V poslednom desaťročí sa najefektívnejšou metódou trvalého odstránenia ochlpenia stala laserová epilácia. Princíp, na ktorom laser funguje, sa označuje ako selektívna fototermolýza. Laser produkuje svetelné žiarenie jednej vlnovej dĺžky sústredené do úzkeho zväzku lúčov. Lasery používané za účelom epilácie produkujú svetlo o takej vlnovej dĺžke, na ktorú je citlivé farbivo vlasového chlpu – melanín. Laser svojím pôsobením reaguje s farbivom chlpu, zahreje chlp na extrémne vysokú teplotu a takto chlp spáli – definitívne zničí. Farbivo melanín obsahuje aj koža. Čím je koža prirodzene tmavšia, alebo opálenejšia, tým viac laserový lúč zahrieva aj pokožku. Takže pri tmavej koži je nutné použiť nižšiu energiu laserového lúča, takú, pri ktorej nedôjde k poškodeniu kože.

Neexistuje laser, alebo intenzívne pulzné svetlo, ktoré by dokázalo kvalitne odstraňovať napríklad tmavé chlpy zo svetlej pokožky a tak isto kvalitne tmavé chlpy z opálenej (tmavšej) pokožky. Počet opakovaní na docielenie definitívneho odstránenia chlpov je individuálny a okrem rozdielu medzi farbou pokožky a farbou ochlpenia závisí od množstva zasiahnutých či poškodených chlpov v aktívnej – rastovej fáze (anagéne) chlpu. Ostatné korienky na danej časti tela sú v kľudovej fáze (telogéne). Preto sú medzi jednotlivými epiláciami nutné dostatočne dlhé pauzy, priamo závislé od dĺžky kľudovej fázy (telogénu) na danej časti tela, aby sa maximálne množstvo chlpov dostalo do aktívnej, rastovej fázy (anagénu), stmavlo a mohlo byť zničené laserovým lúčom. Vo všeobecnosti je najvhodnejší čas na opakovanie zákroku doba, keď chlpy začínajú zase rásť.

V priemere je potrebné, aby sa epilácia opakovala 4 – 8 krát, v dostatočných časových intervaloch. V nízkom percente prípadov, v závislosti na individuálnych vlastnostiach pokožky a ochlpenia môže byť počet potrebných opakovaní epilácie nižší alebo vyšší. Laserová epilácia predstavuje v súčasnosti najprogresívnejšiu metódu trvalej redukcie nežiadúceho ochlpenia.

Predzákroková starostlivosť

Na epiláciu laserom je vhodná neopálená pokožka, minimálne sa odporúča neopaľovať sa 2-3 mesiace pred zákrokom. Je zároveň vhodné 4-6 týždňov pred zákrokom používať krém s vysokým ochranným faktorom na epilované časti tela, ktoré môžu byť vystavené hoci aj nepriamemu slnečnému žiareniu. Chlpy nesmú byť epilované strojčekom alebo akoukoľvek metódou ktorá chlpy vytrháva minimálne 6 týždňov pred zákrokom. U pacientov, ktorí prekonali infekciu vírusom herpes simplex, môže epilácia v okolí pier vyvolať opätovnú aktivizáciu infekcie. U týchto pacientov je vhodná celková antivírusová liečba niekoľko dní pred a po zákroku.

Dlhodobosť výsledkov

Teoreticky, poškodenie vlasových folikulov laserom odstraňuje nežiaduce ochlpenie natrvalo. Avšak, vzhľadom k fyziológii chlpu (viď vyššie) a mnohým faktorom, ktoré ovplyvňujú rast chlpu (hormonálna nestabilita, endokrinologické poruchy….), výsledky vo veľmi nízkom percente prípadov nekorelujú presne s teóriou. Žiaducim výsledkom je trvalá redukcia nežiaduceho ochlpenia, to jest trvalé zníženie počtu chlpov v danej oblasti, a zmena ich kvality na jemné, svetlé chĺpky, ktoré už pacient vníma ako esteticky nezávadné.

 

Cenník zákrokov

Horná pera 35,00 EUR
Brada 45,00 UR
Horná pera, brada 60,00 EUR
Horná pera, brada, líca 100,00 EUR
Krk 60,00 EUR
Horná pera, brada,Líca, krk 140,00 EUR
Bokombrady 50,00 EUR
Medziobočie 30,00 EUR
Predlaktie 85,00 EUR
Predkolenie 135,00 EUR
Brucho 80,00 EUR
Podpazušie 70,00 EUR
Bikiny 80,00 EUR
Celé bikiny 110,00 EUR
Anus 150,00 EUR
Pupok 70,00 EUR
Vnútorné stehná 135,00 EUR
Stehná celé 190,00 EUR
Celé dolné končatiny 290,00 EUR
Prsníky, okolie bradaviek 40,00 EUR
Hrudník – celé prsia 100,00 EUR
Ramená 112,00 EUR
Chrbát 190,00 EUR