Klasická masáž

Ručná aplikácia cielených mechanických podnetov. Podporuje vyprázdňovanie podpovrchových žíl, lymfatických ciev, sekréciu potných žliaz, normalizáciu kožného napätia, zlepšuje prekrvenie masírovanej oblasti, vstrebávanie opuchov, či výronov, relaxuje a tonizuje svaly., zlepšuje výživu tkaniva a zmierňuje bolesť. Reflexne a zmenou prekrvenia masáž ovplyvňuje aj ďaľšie vzdialené orgány a má celkové účinky na organizmus, ktoré môžu byť upokojujúce alebo povzbudzujúce.

Pri masáži používame lokálne masážne prostriedky, najčastejšie masážne emulzie alebo krémy.

Reflexná masáž

Forma špeciálnej reflexnej terapie, pri kotrej sa liečebný zásah vykonáva predovšetkým cestou nervových spojov a zakončení v oblasti zvolených reflexných oblúkov. Ide o manuálny liečebný zásah na povrchu tela a to v miestach ochorením vyvolaních reflexných zmien. Špeciálnou technikou sú postupne ošetrované dosiahnuteľné reflexné zmeny nielen v koži, ale tiež v podkoží, na obaloch svalov a v svaloch. Na ošetrenie nervových zakončení sa využíva predovšetkým dráždenie, hlavne ťahom. Trecie hmaty bruškami prstov vnorených do kože či podkožia sú vedené dopredu, dozadu, sú krátke alebo dlhé, priamočiare či v tvare krivky. Podľa intenzity ošetrenia, tlaku a sklonu prstu sa robí technika kožná, podkožná či faciálna.

Reflexná masáž je veľmi citlivým zásahom do organizmu, okrem lokálnych pocitov (tupý tlak, trenie, začervenanie, a podobne) môžu byť vyvolané i vzdialené pocity a reakcie (pocit búšenia srdca, krátky dych, bolesť brucha, tlak v močovom mechúre, potenie na celom tele, pocit náhlej únavy s akútnou potrebou spánku). Existujú štyri základné sústavy reflexnej masáže: sústava pre šiju a hlavu, sústava chrbtová (dorzálna), hrudná (thorakálna) a panvová (pelvická).

Súčasná kombinácia reflexnej masáže s masážou klasickou je nevhodná, dôsledkom je negácia liečebného účinku, nedá sa vylúčiť ani zhoršenie stavu a zvýšené riziko celkových negatívnych reakcií.