Znamienka

Znamienka

kvapka

Pod pojmom znamienka.sú často sú mylne považované aj kožné výrastky(fibrómy), cievne lézie(angiómy), alebo drobné bradavičky. Tieto „znamienka“ sú neškodné, nezvrhávajú sa. Pre dermatológa sú znamienkami melanocytárne (pigmentové) lézie kože. Ide o nahromadenie hnedého farbiva ( melanínu) v koži. Pri pigmentových znamienkach sa nedá so sto percentnou istotou povedať, že sa nikdy nezvrhnú. Každé znamienko, ktoré má v sebe pigment sa môže za určitých okolností zmeniť. Preto je dôležité znamienka pravidelne sledovať a akúkoľvek zmenu konzultovať s lekárom.

Každé znamienko je treba posudzovať individuálne. Špeciálnu pozornosť by sme mali venovať znamienkam na miestach zvýšeného mechanického dráždenia a to hlavne na ploskách nôh, dlaniach, v mieste nosenia okuliarov, retiazok, podprseniek a opaskov. Takisto je potrebné sledovať znamienka rozmerov väčších ako 1 cm, znamienka tmavohnedé až čierne, modré a všetky ktoré by krvácali, svrbeli, prípadne sa inak menili. 

Najdôležitejšie je pravidelný skríning, teda prevencia. Pri vyšetrení lekár postupne prezrie ručným alebo digitálnym dermatoskopom kožu celého tela. Špeciálna pozornosť sa venuje ploskám nôh, dlaniam rúk a všetkým kožným záhybom, kde by mohlo ukryté znamienko ujsť Vašej pozornosti.
Zmeny na koži sú vyhodnocované na základe ABCDE pravidla, kde sa hodnotí symetria znamienka (A-asymetry), okraje (B-borders), farba (C-color) a veľkosť – priemer znamienka (D-diameter). Vývoj vyšetrovaného znamienka (E-evolution) sledujeme opakovaným vyšetrením.

Doporučné ošetrenia

Naša filozofia

Zdravotnícke zariadenie GALENOS je určené všetkým, ktorí chcú spomaliť starnutie a zdieľajú rovnaké hodnoty ako my: ZDRAVIE na prvom miete, BEZPEČNOSŤ, PRIRODZENOSŤ a OSOBNÝ PRÍSTUP.

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny – formou dohody po telefonickom objednaní, alebo cestou objednávacieho formulára.